Bielorusi zdolali Slovinsko 4:2, zlý deň brankára Kristana

03.05.2015 Celý región

Ostrava 2. mája (TASR) - Bieloruskí hokejisti zvládli svoj úvodný súboj B-skupiny na 79. majstrovstvách sveta, keď v sobotu zvíťazili nad Slovinskom 4:2. "Červeno-bieli" mali počas dvoch tretín navrch a využili slabší deň brankára Roberta Kristana, Slovinci však v poslednej časti duel zdramatizovali.

Bielorusi si v nedeľu 3. mája o 16.15 h zmerajú sily so Slovenskom, Slovinci nastúpia o 12.15 h proti Rusku.

V úvode mali navrch bieloruskí reprezentanti, no prvú veľkú šancu si vypracovali v 6. minúte ich súperi. Mušič unikol obrane, no sám pred Lalandem neuspel. Potom prišla gólová dvojminútovka. Najprv v 11. min Stas pri zaváhaní brankára Kristana otvoril skóre duelu, ale netrvalo ani 40 sekúnd a Slovincom sa podarilo vyrovnať - Jeglič prepasíroval puk pomedzi brankárove betóny. Vedenie Bielorusom prinavrátil v čase 12:16 A. Kosticyn, ktorý preukázal dôraz pred bránkou. Po hektických okamihoch sa hra upokojila a postupne sa vytratilo aj vysoké tempo.

V 24. minúte spravil veľkú chybu Kristan, ktorý vykorčuľoval za pukom, no prehral súboj s A. Kosticynom a Kaľužnyj pohodlne skóroval do prázdnej bránky - 3:1. Štvrtý zásah mohol pridať Volkov v polovici zápasu, no jeho strela zazvonila iba o konštrukciu bránky. Slovinci si v závere druhej časti vypracovali tri veľké šance, no kontaktný gól nestrelili.

To sa im podarilo až v tretej tretine, v ktorej si vytvorili tlak, množstvo šancí a jednu z nich v 52. minúte využil Pance. V závere vyskúšali aj hru bez brankára, navyše pri presilovke, ale trestuhodne stratili puk v útočnom pásme a Kitarov upravil do prázdnej bránky na 4:2.

B-skupina:

Bielorusko - Slovinsko 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Góly: 11. Stas (Korobov, Gavrus), 13. A. Kosticyn (Stas, Gavrus), 24. Kaľužnyj (A. Kosticyn, S. Kosticyn), 60. Kitarov - 11. Jeglič (Tičar), 52. Pance (Razingar, Kopitar). Rozhodcovia: Nord (Švéd.), Wehrli (Švaj.) - Carnathan (USA), Semjonov (Est.), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 5995 divákov.

Bielorusko: Lallande - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustinenko - A. Kosticyn, Kaľužnyj, S. Kosticyn - Gavrus, Stas, Drozd - Stepanov, Kovyršin, Kulakov - Volkov, Kitarov, Demkov - Demagin

Slovinsko: Kristan - Gregorc, Robar, Kranjc, Kovačevič, Tavželj, Pretnar, Štebih, Vidmar - Jeglič, Tičar, Sabolič - Muršak, Kopitar, Verlič - Pance, D. Rodman, Razingar - Ograjenšek, Mušič, Goličič

hlas po zápase:

Dave Lewis, tréner Bieloruska: "Ako povedal môj náprotivok, odštartovali sme trošku lepšie. V prvej tretine mali pár brejkov, ale nepremenili ich. V druhej sme mali viac z hry aj šancí a dali sme ďalší gól. No v poslednej nám to poriadne sťažili. Dokázali znížiť na jeden gól a bolo to veľmi tesné. V závere pokazili prihrávku a my sme dali štvrtý do prázdnej bránky."

Kevin Lalande, brankár Bieloruska: "Všetky zápasy sú dôležité, ale ten prvý je najdôležitejší. Dosiahli sme cenné víťazstvo, ktoré nám dodá energiu a sebavedomie. Musíme na tento výkon nadviazať aj v zajtrajšom zápase. Boli sme pod tlakom, vydýchli sme si až po štvrtom góle do prázdnej bránky."

Matjaž Kopitar, tréner Slovinska: "Myslím si, že mali lepší štart ako my, no postupne sme sa im vyrovnali. Nepáčila sa mi však druhá tretina, ktorá nám nevyšla. Chceli by sme hrať tak, ako sme to ukázali v treťom dejstve. Mali sme veľa šancí, ale premenili sme iba jednu. Bohužiaľ, hrať jednu tretinu nestačí. Viem to ja a vedia to aj hráči. Musíme hrať celý zápas a ukázať viac."

A-skupina /Praha/
12.15 Švajčiarsko - Rakúsko po predĺžení a nájazdovom rozstrele (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0, 0:1)
16.15 Francúzsko - Nemecko 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
20.15 Lotyšsko - ČR 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)